İsrail heyeti Kahire’de | Netanyahu: Hamas’ın teklifi temel taleplerimizin çok altında

Hamas, Katar ve Mısır’ın Gazze’deki ateşkes teklifini kabul ettiğini açıkladı.

Hamas yetkilisi, kararın ardından yaptığı açıklamada, “Top artık İsrail’in sahasında.” dedi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, “Hamas’ın kabul ettiği teklif İsrail’in taleplerini karşılamaya uzak olsa da İsrail müzakereler için heyet gönderecek.” dedi.

Netanyahu, “Refah’ta sınır kapısının ele geçirlimesi, Hamas’ın kalan askeri kabiliyetlerinin yok edilmesinde çok önemli rol oynuyor” açıklaması yaptı.

İSRAİL HEYETİ KAHİRE’DE

Üst düzey bir İsrailli yetkili, Hamas’ın son ateşkes teklifinde değişiklik yapmaya ikna edilip edilemeyeceğini değerlendirmek üzere orta düzey İsrailli yetkililerden oluşan bir ekibin önümüzdeki saatlerde Kahire’ye gideceğini açıklamış ve mevcut teklifin İsrail için kabul edilemez olduğunu söylemişti.

Başbakan Netanyahu İsrail heyetinin ateşkes görümeleri için Kahire’de olduğunu açıkladı.

“İSRAİLLİ ESİRLERİN GETİRİLMESİ İÇİN DÜZENLENDİ”

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hamas’ın Katar ve Mısır tarafından iletilen ateşkes önerilerine onay vermesine rağmen Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah’a saldırının “İsrailli esirlerin ülkelerine dönmesi” için düzenlendiğini belirtti.

Netanyahu, X sosyal medya platformundan paylaştığı görüntülü mesajda Refah’a kara saldırısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başında olduğu Savaş Kabinesinin dün akşam Refah’a saldırı emri verdiğini anımsatan Netanyahu, “Refah’a girmek savaşın iki ana hedefine hizmet ediyor; rehinelerimizin dönmesi ve Hamas’ı yok etmek.” ifadesini kullandı.

Hamas’ın kabul ettiği önerinin İsrail’in taleplerinin “çok gerisinde olduğunu” vurgulayan Netanyahu, Hamas’ın dün ateşkes önerisini kabul etmekle İsrail güçlerinin Refah’a saldırısını engellemeyi amaçladığını ileri sürdü.

Hamas’ın Gazze’nin yeniden yönetimine gelmesine izin vermeyeceklerini kaydeden Netanyahu, İsrail’in “güvenliğini tehlikeye atacak bir öneriyi” kabul etmeyeceklerini söyledi.

Netanyahu, İsrailli bir heyetin esir takası müzakerelerini görüşmek üzere Kahire’ye gittiğini anımsattı.

İsrail ordusunun Refah bölgesindeki Gazze’nin Mısır’a açılan sınır kapısının Filistin tarafını ele geçirdiğini dile getiren Netanyahu, bunun “hedeflerine ulaşmak için önemli bir adım olduğunu” ifade etti.

“REHİNELER İÇİN SON ŞANS”

Üst düzey bir Hamas yetkilisi, bir Hamas heyetinin Kahire’deki Gazze ateşkes görüşmelerine gitmek üzere yola çıkacağını söyledi.

Hamas yetkilisi, bu görüşmelerin İsrail’in rehineleri geri alabilmek için “son şansı” olacağı konusunda uyardı.

Müzakereleri görüşmek üzere isminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “bunun İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve rehine ailelerinin çocuklarını geri getirmeleri için son şans olacağı” uyarısında bulundu.

“İLK REHİNELER DÖNENE KADAR SÜRECEK”

İsrail Savunma Bakanı Gallant, Refah’taki operasyonların Hamas bölgeden çıkana kadar ya da ilk rehineler dönene kadar süreceğini bildiridi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir